içerik yükleniyor...Yüklenme süresi bağlantı hızınıza bağlıdır!

YILBAŞI DENETİMLERİ ŞART...

Yılbaşı denetimleri şart. Pislik içinde olan imalathaneler var.


          2020 yılına sayılı günler kaldı...

          Yılbaşı geceleri bir başka güzel olur... 
          Yılbaşı eğlenceleri vb konular benim ilgim dışında...

          Ben yalnız yaşadığım için yılbaşı geceleri erkenden vurup kafayı yatıyorum. Eğlence, gezi, yemek vb son yılarda benden uzak olan şeyler. Bu yılbaşı gecesi de bir iki program izlerim, sonra erkenden uyurum.


          Ama her yılbaşı yaklaştığında önemli bir konuya dikkat çekmeyi uzun yıllardır kendime bir görev biliyorum. 


          Yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezlerinden biri olan yaş pastalar ile baklava vb gibi tatlılar bugün konumuz.


          Daha doğrusu yılbaşı gecelerinin neredeyse simgesi haline gelen yaş pasta, baklava vb gibi ürünlerin hazırlandığı imalathaneler konusuna dikkat çekmek iztiyorum. Şimdi bu yazmdan dolayı da bu sektörde faaliyet gösteren bir çok işletme sahibi bana kızacak ve var olan düşmanlarıma ve beni sevmeyenler zincirine yeni halkalar eklenecek.
Bu hiç önemli değil. Ben kimsenin söyleyemediklerini söylemeye ve yazamadıklarını yazmaya devam edeceğim.
Hemen başta söyleyeyim. İşini iyi yapan, temiz olan, halka hizmeti kendine öncelikli görev sayan, sorumluluğunu bilen ve gıda sektöründe temiz ve kaliteli hizmet veren firma ve işletme sahiplerine sözümüz yok. Bizim eleştiri ve sözümüz iş ahlakı olmayan, insan sağlığını düşünmeyen ve üç beş kuruş kazanacak diye gıda terörü yaratan kişilere...
Neden bu konuyu çok ciddiye alıyorum, biliyor musunuz?


          Çok uzun yıllar önce, yine çok aktif bir gazeteci olduğum dönemlerde, zamanın Antakya Belediye Başkanı Bekir Karabacak (rahmet ve saygı ile anıyorum) ile birlikte yılbaşına sayılı günler varken, yılbaşı denetimlerine çıkmıştık...


          Burada isimlerini şimdi açıklamak doğru olmaz ama Kurtuluş cd. Fatih cd. İnönü cd. Köprübaşı, Atatürk cd. gibi şehrin öenmli noktalarında bulunan ve bir çoğu da sözde meşhur ve tercih edilen diye bildiğimiz bir çok pastahanenin imalathanesini tek tek gezdik. Gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. İşyerlerine girdiğimizde ışıklarla süslenmiş vitrinler, vitrinlerdeki renk renk yaş pasta ve tatlılar mükemmel görünüyordu... Ancak bu işyerlerin imalathanelrine girdiğimizde bir çok rezil manzara ile karşılaştık.


          Hatırlarsınız. Yıllar önce tecrübeli gazeteci Uğur Dündar Arena programında bu tür rezalet işletmelerin haberlerini yapar ve o iğrenç görüntüleri yayınlardı. İmalathanelerde pis bezler, kirli tencere tabak, duvarlarda hamam böcekleri ve yerlerde fareler vb... 


          Sizlere yemin ediyorum, Antakya'da yapılan denetimlerde de benzer görüntülere şahit olduk. Hamur karıştırılan büyük kazan üzerinde asılı pis bezler, yerlerde ve tezgahlarda kirli tencere tabak vb, duvarlarda örümcek ağları, yerlerde hamam böcekleri, fareler ve bu hayvanların pislikleri... Ayrıca, imalathanelerde atlet ile, dağınık saç ve sakalı ile, bonesiz, eldivensiz, sigara içerek hamur yoğuran, terlikle, kirli el ve tırnakları ile iş yapan vb çalışanlar gördük... Midemiz bulanmıştı.
Ve ben kendi adıma, belki 15, belki 20 yıldır yılbaş günlerinde ve takip eden o hafta içinde bana ikram edilen yaş pasta, baklava vb yiyemem, midem bulanır. Ancak çok güvendiğim bir yerden alınmış ise pasta yada evlerde ev sahibi bayanlar kendi elleri ile yapmış ise keyifle yerim.


İşin özeti şu: 


          Şu an bir çok işletme yine böyledir demiyoruz ama bu saydıklarım yıllar geçse de aradan halen mevcut... Halen halk sağlığını hiçe sayan, düşüncesiz, iş ahlakı olmayan ve gıda terörü yaratan bu tür firmalar ve işletme sahipleri var.


          Yılbaşına sayılı günler kaldı.


          Zabıta ekipleri, sağlık müdürlüğü ekipleri vb ilgili kurum ve kuruluşlar bu yıl işi sıkı tutmalı, sık sık özellikle imalathaneleri denetlemeli ve halkın sağlığı ile oynayan gıda teröristlerine göz açtırmamalı, en ağır cezalar uygulanmalı...  

 

www.zorkun.net

Bu yazı 952 defa okunmuştur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI